|
Procedury egzaminowania
POZIOM |
CZAS PRACY |
PRÓG ZALICZENIOWY |
EGZAMIN PODSTAWOWY (SUM - TEORIA) |
Zdawany wyłącznie z sześciu lub siedmiu przedmiotów wybranych do kontynuacji w klasie trzeciej. Odbywa się jednoetapowo i ma postać testu. Podejście do egzaminu jest obowiązkowe, jego zaliczenie umożliwia ukończenie szkoły. Laureaci międzyszkolnych olimpiad przedmiotowych są zwalniani z pisania egzaminu, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Wynik jest notowany na świadectwie. |
45 minut |
40% |
EGZAMIN PODSTAWOWY (SUM - PRAKTYKA) |
O jego organizacji decydują nauczyciele przedmiotów w klasie trzeciej, wówczas staje się on obligatoryjny. Odbywa się jednoetapowo, forma jest dobierana zgodnie z założeniami przedmiotu. Wynik egzaminu jest notowany na świadectwie. Niezaliczenie tego egzaminu wpływa na ukończenie szkoły. Egzamin praktyczny jest niezależny od pozostałych dwóch poziomów. |
do 45 minut |
40% |
EGZAMIN ROZSZERZONY (OWUTEM) |
Egzamin nie jest obligatoryjny, o podchodzeniu do egzaminu decyduje uczeń. Egzamin odbywa się dwuetapowo. Ilość zdawanych egzaminów na tym poziomie jest dowolna, lecz nie można wybrać przedmiotów, których nie uczyło się w klasie trzeciej. Brak zaliczenia egzaminu nie wpływa na ukończenie szkoły. |
- |
- |
Etap 1 - praca pisemna na jeden z trzech wcześniej zadanych w komunikacie dyrekcji szkoły tematów. Prace sprawdzane są przez nauczycieli przedmiotów. Brak zaliczenia tej częci egzaminu uniemożliwia przystąpienie do etapu drugiego. Wynik tej częci egzaminu nie jest notowany na świadectwie. |
10 dni od ogłoszenia tematów |
90% |
Etap 2 - egzamin w formie testu. Podejście do tej części egzaminu jest możliwe po zaliczeniu etapu pierwszego. Wynik tej części egzaminu jest notowany na świadectwie. |
45 minut |
40% |
PROCEDURY EGZAMINOWANIA
- Uwagi ogólne.
- Do egzaminu końcoworocznego podchodzą wyłącznie uczniowie klas trzecich.
- Egzamin jest formą sprawdzenia wiedzy z trzech lat szkolnych nauki.
- Egzaminy organizowane są wyłącznie dla przedmiotów, które zostały zdeklarowane do kontynuacji w klasie trzeciej.
- Wyróżnia się trzy formy egzaminowania:
- egzamin podstawowy pisemny (SUM - teoretyczny)
- egzamin praktyczny (SUM - praktyczny)
- egzamin rozszerzony (OWUTEM)
- Zaliczenie przedmiotu na poziomie co najmniej podstawowym jest warunkiem ukończenia szkoły.
- Konstrukcja arkuszy testowych.
- Arkusz testowy konstruuje nauczyciel przedmiotu, z którego zdawany jest przedmiot.
- W przypadku braku zatrudnienia nauczyciela na danym stanowisku, egzamin konstruuje dyrektor lub zlecony przez niego specjalista przedmiotu.
- Arkusz testowy jest chroniony wszelkimi możliwymi sposobami bezpieczeństwa. O treści zadań informowana jest tylko Dyrekcja WH, która ma prawo przekazać tę wiedzę Zarządowi WH.
- Arkusz testowy może zawierać wyłącznie zadania typu:
- jednokrotnego wyboru
- wielokrotnego wyboru
- dobieranie
- uzupełnianie
- analiza materiałów źródłowych
- szeregowanie
- zadania rachunkowe
Dopuszcza się załączenie pytań otwartych o niskim stopniu strukturyzacji.
- Arkusz testowy powinien składać się z maksymalnie 30 pytań.
- Liczba punktów w całym teście winna być równa 40.
- Nie można przyznać części dziesiętnych punktów.
- Arkusz testowy musi zawierać pomoce dydaktyczne (tabele, wykresy itp.), których znajomość pamięciowa nie jest wymagana wobec ucznia.
- Klucz odpowiedzi jest niezbędną pomocą dla egzaminatora. Osoby konstruujące test powinny dołożyć wszelkich starań, aby podczas sprawdzania prac nie wystąpiły różne możliwości interpretacji punktowania
- W przypadku niespełnienia powyższych założeń Dyrektor szkoły może odrzucić egzamin do korekty lub ponownego utworzenia.
- Procedura egzaminów testowych.
- Egzamin trwa 45 minut i odbywa się w ogłoszonym uprzednio dniu i godzinie, w czasie normalnej pracy szkoły.
- Egzamin musi odbywać się w sali umożliwiającej samodzielną pracę ucznia.
- Egzamin otwiera przewodniczący komisji. Informuje zdającego o nazwie i poziomie zdawanego przedmiotu, czasie pracy i progu zaliczenia.
- Po informacji wstępnej przewodniczący komisji przedstawia link do arkusza egzaminacyjnego.
- Komisja ma obowiązek uzyskać informację o gotowości ucznia do przystąpienia do egzaminu.
- Czas pracy mierzony jest od momentu wręczenia arkusza przez komisję. Egzaminatorzy wpisują w temat rozmowy godzinę początku i końca egzaminu.
- Egzaminatorzy informują ucznia o pozostałym mu czasie co najmniej dwukrotnie: po 30 i 40 minutach od rozpoczęcia pracy.
- Uczeń może opuścić salę przed czasem końca egzaminu, gdy jego praca została odnotowana na skrzynce pocztowej Szkolnej Komisji Egzaminacyjnej.
- Procedura egzaminów praktycznych.
- Egzamin trwa maksymalnie 45 minut i odbywa się w ogłoszonym uprzednio dniu i godzinie, w czasie normalnej pracy szkoły.
- Egzamin musi odbywać się w sali umożliwiającej samodzielną pracę ucznia.
- Egzamin otwiera przewodniczący komisji. Informuje zdającego o nazwie i poziomie zdawanego przedmiotu, czasie pracy i progu zaliczenia.
- Komisja ma obowiązek uzyskać informację o gotowości ucznia do przystąpienia do egzaminu.
- Treść zadań nie musi być przedstawiana Dyrekcji szkoły.
- Uczeń może opuścić salę przed czasem końca egzaminu, gdy sam zadecydował o ukończeniu pracy lub uzyskał zgodę egzaminatora.
- Procedura pierwszego etapu egzaminu rozszerzonego.
- Nauczyciel przedmiotu uczący w klasie trzeciej uczniów, wyrażających chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym, musi ogłosić trzy tematy prac pisemnych Dyrekcji WH, wysyłając je na skrzynkę pocztową Dyrekcji Szkoły.
- Uczeń podchodzący do egzaminu wybiera jeden temat i pisze dłoższą wypowiedź pisemną, zgodną z warunkami postawionymi przez nauczyciela przedmiotu.
- Na napisanie pracy uczeń musi mieć więcej niż tydzień.
- Pracę sprawdza nauczyciel przedmiotu.
- O otrzymanym przez ucznia wyniku nauczyciel przedmiotu jest zobligowany poinformować Dyrekcję Szkoły do dnia określonego w stosownym rozporządzeniu.
- Komisje egzaminacyjne.
- Komisje egzaminacyjne powołuje Dyrekcja WH podczas Rady Pedagogicznej
- Komisja egzaminacyjna składa się z dwóch nauczycieli:
- przewodniczącego
- pomocnika
- Przewodniczącym komisji podczas egzaminów teoretycznych może być:
- dyrektor
- zastępca dyrektora
- członek zarządu
- powołany przez dyrektora nauczyciel
- Egzaminator-pomocnik musi być pracownikiem szkoły zatrudnionym na stanowisku nauczyciela, nie nauczający zdawanego przedmiotu.
- Podczas egzaminów praktycznych przewodniczącym komisji jest nauczyciel danego przedmiotu.
- Komisja egzaminacyjna w terminie 24 godzin od zakończenia egzaminu musi złożyć protokół z nadzorowanego egzaminu na stosowny adres mailowy.
- Wyniki egzaminu są poufne. Egzaminator nie może ujawniać ich osobom trzecim.
- Regulacje kryzysowe.
- Laureat konkursu przedmiotowego na szczeblu międzyszkolnym może zostać zwolniony z pisania egzaminu testowego na poziomie podstawowym za zgodą nauczyciela przedmiotu oraz Dyrekcji WH.
- Egzamin uznaje się za unieważniony gdy:
- stwierdzony został fakt niesamodzielnej pracy ucznia podczas pisania lub sprawdzania testu
- w pracach Komisji wystąpiły rażące uchybienia
- W przypadku nagłej nieobecności jednego członka Komisji, drugi egzaminator ma obowiązek sprowadzić wolnego nauczyciela lub w ostateczności wykładowcę klasy I lub II aktualnie prowadzącego zajęcia. Klasa zostaje wówczas zwolniona.
- W przypadku nieobecności zdającego lub zdających Komisja może zakończyć pracę po 15 minutach od planowego rozdania arkuszy. Stosowny zapis należy sporządzić w protokole.
- Uczeń, który nie zaliczył jednego lub dwóch egzaminów, może ubiegać się o egzamin poprawkowy tylko na poziomie podstawowym (teoria i/lub praktyka) w terminie 7 dni od otrzymania wyników.
- Egzamin poprawkowy odbywa się po zakończeniu roku szkolnego. Procedury podczas tego egzaminu nie zmieniają się.
|
|