Tablica ogłoszeń

ZAJĘCIA KLASA P... [autor: Martin McCarthy]
Konkurs prof. P... [autor: Renée Parker]
ZAJĘCIA KLASA P... [autor: Jasper McCarthy]
ZAJĘCIA KLASA P... [autor: Jasper McCarthy]
WoHP - informac... [autor: Arsen McGreen]
Specjaliści ds.... [autor: Sky Pulsatilla]
Konkurs prof. V... [autor: Shannon Voghin]
ZAJĘCIA KLASA P... [autor: Jasper McCarthy]


7055 pkt                     9222 pkt                     3111 pkt
Menu główne
Od dyrekcji

Tu dyrekcja zamieszcza dla Was ważne informacje.

Zakończyły się zapisy na Wakacje z WH! Zdobywajcie umiejętności!!


Zapraszamy do zapisów na XXXII rok szkolny!
ZapisyUczestnicy:
oczekujący: 3
przyjęci: 97
razem: 100

Uczestników na wakacje:
Bordowi: 32
Fioletowi: 34
Turkusowi: 31

Uczestnicy
NauczycieleZapisy na Ucznia
Zapisy na Nauczyciela


Uczniowie:
rezerwa: 0
przyjęci: 449
razem: 449

Nauczyciele:
rezerwa: 0
przyjęci: 15
razem: 15

Pracownicy:
rezerwa: 0
przyjęci: 0
razem: 0

Uczniów w WH:
Gryffindor: 115
Hufflepuff: 102
Ravenclaw: 95
Slytherin: 137

Wolne posady:

Zarząd
Dyrekcja
Uczniowie
Nauczyciele

Sale

Sale główne:
Pub Czarownica
Sala lekcyjna - klasa I
Sala lekcyjna - klasa II
Sala lekcyjna - klasa III
Wielka Sala
Lochy
Błonia
Cieplarnia
Wieża Astronomiczna
Wieża Północna
Stadion Quidditcha
Sala treningowa
Biblioteka
Pokój nauczycielski
Pokój redakcji Kleksa
Pokój Specjalistów
Dormitoria

Dormitorium Gryffindoru
Dormitorium Hufflepuffu
Dormitorium Ravenclawu
Dormitorium Slytherinu

Dormitorium Bordowych
Dormitorium Fioletowych
Dormitorium Turkusowych
Poza Hogwartem


Bank Gringotta
Bank Gringotta: Skrytki
Apteka
Centrum Handlowe Eeylopa
Kociołki Potagea
Sklep Madame Malkin
Magiczna Menażeria
Różdżki Ollivandera
Magiczne Dowcipy Weasleyów
Markowy Sprzęt do Quidditcha
Esy i Floresy


Rynek Główny
Pub Pod Trzema Miotłami
Gospoda Pod Świńskim Łbem
Miodowe Królestwo
Sklep Zonka
Sklep z Ubraniami Gladraga
Sklep Scrivenshafta
Sowia Poczta
Dominic Maestro
Dogweed & Deathcap
Niespodzianki Gambola i Japesa
Sprzęt Czarodziejski Wiseacra
Herbaciarnia Pani Puddifoot
Wrzeszcząca Chata
Stacja Kolejowa


Borgin & Burkes
Biblioteka


C. Fyed - Latanie
M. Verde - ONMS - cz. I
M. Verde - ONMS - cz. II
D. Redbird - OPCM kl I
D. Redbird - OPCM kl II
D. Redbird - OPCM kl III
Y. McNarcissen - Transmutacja
M. Verde - Zielarstwo
C. Fyed - Tezaurus WH
Tezaurus

Hogwart - Szkoła Magii i Czarodziejstwa gdzieś w Szkocji. Według legendy, która jest mocno prawdopodobna, Hogwart został założony w średniowieczu, a dokładniej w 992 roku, przez największych czarodziejów tamtego okresu - Godryka Gryffindore'a, Salazara Slytherina, Rowenę Ravenclaw i Helgę Hufflepuff. Wzonisili razem zamek z myślą nauki przyszłych pokoleń. Sami wybierali osoby, w których widzieli potencjał, nawet z rodzin mugolskich. W końcu Slytherin zbuntował się - chciał nauczać tylko prawdziwych czarodziejów czystej krwi. Pozostała trójka sprzeciwiła się temu. Slytherin kilka tygodni potem opuścił zamek. Jednak przed odejściem zbudował ukrytą komnatę, zwaną Komnatą Tajemnic. Owa legenda głosi, że tylko dziedzic Slytherina może ją otworzyć i wypuścić z niej potwora, pogromcę mugolaków. Jak się później okazało historia Komnaty Tajemnic była prawdziwa - żeby ją otworzyć trzeba było być, podobnie jak Salazar Slytherin, wężoustym. Natomiast potworem z Komnaty Tajemnic był król węży, bazyliszek. W historii Hogwartu Komnatę otworzono dwa razy, pierwszy raz miało to miejsce w 1942 roku, kiedy Tom Riddle odkrył wejście do niej. Następnie użył języka węży i wszedł do środka. Obudził bazyliszka, a potem zaczął nasyłać go na mugolaków. Na szczęście była tam tylko jedna ofiara śmiertelna - Jęcząca Marta. Za drugim razem, 50 lat później Komnatę znów otworzył Tom Riddle, tym razem jednak nie własnoręcznie. Pokierował Ginny Weasley tak dobrze, że zdałała otworzyć Komnatę. Pod koniec roku szkolnego Harry Potter zabija bazyliszka i niszczy dziennik Toma Riddle'a - rzecz, która kierowała Ginny.

W średniowieczu założyciele szkoły sami wybierali, jaki uczeń będzie uczęszczać do jakiego domu. Decyzja niezawsze zgadzała się z charakterem ucznia, więc tuż przed swoją śmiercią Godryk Gryffindor pozostawił po sobie starą tiarę, zwaną Tiarą Przydziału. Jej zadaniem było wejść w umysł i serce ucznia, by dobrze wybrać mu dom. Tiara zachowała się i do dziś wybiera uczniom ich domy.

Domy... powstały cztery, każdy z nich nosi nazwisko jednego z założycieli, każdy cechuje to, czego wymagali założyciele. By dostać się do Gryffindoru należałobyć odważnym, szczerym i uczciwym. Slytherin cenił sobie spryt i ambicje. Ravenclaw mądrość i bystrość, natomiast Hufflepuff pracowitość i sprawiedliwość.

Symbolem Gryffindoru jest lew - król zwierząt to najlepszy przykład odwagi i męstwa. Barwy Gryfonów to czerwień i złoto. Duchem-rezydentem Gryffindoru jest Prawie Bezgłowy Nick. Swoje dormitorium Gryfoni mają na jednej z wież, a żeby się tam dostać trzeba podać hasło, które sprawdza Gruba Dama - portret strzegący wejścia do wieży.

Niedziwne jest chyba, że symbolem Slytherinu jest wąż - Salazar Slytherin był wężousty, dlatego to akurat wąż pełni "wartę" w herbie Ślizgonów. Ich barwy to zieleń i srebro, a duchem domu jest Krwawy Baron - postrach wszystkich innych duchów Hogwartu. Ich dormitorium znajdowało się w lochach, trzeba było wypowiedzieć hasło do czaski. Zawsze było tam zielono - pokój wspólny znajdował się pod jeziorem. Trafiali tam najczęściej czarodzieje czystej krwi. Sama Tiara powiedziała, że nikt nie wyszedł na tym źle, kiedy trafił do Slytherinu. Znaczyło to, że wywodzą się stamtąd najwięksi czarnoksiężnicy.

Ravenclaw, podobnie jak Gryffindor swoje dormitorim ma w jednej z wież. Żeby się tam dostać trzeba poprawnie odpowiedzieć na pytanie. Duchem w Ravenclawie jest Szara Dama, która za życia była córką Roweny Ravenclaw, Heleną. Symbolem Krukonów jest orzeł, a ich barwy to niebieski i brązowy.

Dormitorium Hufflepuffu znajdowało się przy kuchni - za ukrytym obrazem. Duchem-rezydentem Puchonów był Gruby Mnich. Symbolem - borsuk, a kolory Hufflepuffu to żółć i czerń.

W dormitoriach uczniowie spędzają wolne chwile, odrabiają prace domowe i śpią. Każdy z domów na czas pobytu w Hogwart odpowiada za ich własny dom, a wszyscy uczniowie to rodzina.

1 września każdego roku, uczniowie przyjeżdżają do Hogwartu specjalnym pociągiem, zwanym Express-Hogwart. Dojeżdżają nim do stacji w Hogsmeade, a potem w zależności od wieku podążają do Hogwartu. Uczniowie pierwszych klas płyną tam łódkami, a reszta uczniów jedźie tam w karocach, prowadząnym przez testrale. Dzieci, które powiązane były choć w maleńkim stopniu z magią, zapisane były do Hogwartu od narodzin. Naukę rozpoczynały w wieku 11 lat, kiedy dostawały pierwszą różdżkę. Od tego czasu czarować im było wolno tylko w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Nauka trwała 7 lat, do czasu pełnoletności, którą czarodzieje, w przeciwieństwie do mugoli, osiągali w wieku 17 lat. Do Hogwartu można było sprowadzić własne zwierzę - ropuchę, szczura czy sowę. Przez pierwsze dwa lata muszą uczyć się przedmiotów narzuconych przez szkołę. Takich przedmiotów było siedem: astrologia, eliksiry, historia magii, obrona przed czarną magią, transmutacja, zielarstwo oraz zaklęcia. Dodatkowo uczniowie pierwsze klasy pobierali lekcję latania - w pierwszej klasie nie można było posiadać własnej miotły.

Nie dostawano ocen za pracę na lekcji - nauczyciele nagradzali, bądź odbierali uczniom punkty dla ich domu. O przejściu do następnej klasy decydowały egzaminy końcoworoczne.

W trzeciej klasie uczniowie wybierają przedmioty, których uczyć się będą aż do piątej klasy. Pod koniec piątego roku odbywają się porady zawodowe, które mają na celu pomoc w wybraniu kariery po szkole. W piątej klasie wybierani są prefekci - tak zwani "reprezentanci domów do pilnowania porządku". Mogą odejmować i dodawać punkty. W siódmej klasie spośród prefektów wybierani są jeszcze prefekci naczelni - o których mówią "reprezentanci szkoły". Prócz manipulowaniem punktami mogą rozdawać szlabany. Tego samego roku odbywają się egzaminy zwane SUMami(Standardowe Umiejętności Magiczne). Z SUMów można otrzymać następujące oceny:

W - Wybitny - mugolska 6

P - Powyżej Oczekiwań - mugolska 5
Z - Zadowalający - mugolska 4
N - Nędzny - mugolska 3
O - Okropny - mugolska 2
T - Troll - mugolska 1

>Test ten decyduje o nauce przedmiotów w następnych latach, bo nie którzy nauczyciele nie biorą uczniów do swoich klas owutemowych z oceną niższą niż P. Przez kolejne dwa lata uczniowie przygotowują się do OWUTEMów(Okropnie Wyczerujące Umiejtności Magiczne). Test ten odbywa się na końcu siódmej klasy i dzięki niemu możemy starać się o pracę w wymarzonym zawodzie.

W szóstej klasie uczniowie pobierają lekcje Teleportacji, jednak muszą mieć ukończone 17 lat.

W trzeciej klasie, za zgodą rodziców/opiekunów uczniowie mają możliwość pójścia do Hogsmeade - jedynej w całej Wielkiej Brytanii wioski całkowicie zamieszkałej przez czarodziejów.

Komnata Tajemnic jest tylko jednym z sekretów, które skrywa Hogwart. Prócz ukrytej Komnaty jest jeszcze Pokój Życzeń - miejsce, w którym znajduje się wszystko, o czym w danej chwili się marzy, bądź czego się potrzebuje. Pokój Życzeń znajdował się na 7 piętrze. Żeby do niego wejść trzeba było pomyśleć o tym, czego potrzebujemy i przejść się trzy razy wzdłuż ściany. Pokój zawsze był inny - dostosowywał się do potrzebującego.

Warto wspomnieć również o lesie przynależnym do Hogwartu, zwanym Zakazanym. W Zakazanym Lesie żyje bardzo wiele niebezpiecznym i jak i rzadko spotykanych zwierząt. Są to między innymi akromantule, centaury, jednorożce, pegazy, trolle itd. Można spotkać tam równięż wiele rzadkich roślin, jak dyptam czy diabelskie sidła. Nazwa lasu wywodzi się z Hogwartu - uczniom zakazano tam wchodzić.

Hogwart chroni wiele zaklęć ochronnych, jedne służą do ochrony przed czarodziejami, drugie do ochrony przed mugolami. Przykładowo, gdy mugol zbliża się do Hogwartu widzi ruiny zamku z napisem "WEJŚCIE GROZI ŚMIERCIĄ!". Hogwart jest nienanoszalny na mapę.

Hogwart, koło Beauxbatons'u i Durmstrangu bierze udział w Turnieju Trójmagicznym - prestiżowym turnieju, znamym na cały świat. Z każdej szkoły bierze udział jeden zawodnik. Przechodzi przez trzy zadania, które sprawdzą jego wiedze, odwagę i umiejętności. Wygrany otrzyma powszechną sławę i 1000 galeonów. W średniowieczu było wiele ofiar śmiertelnych, więc turniej zawieszono. Reaktywowano go dopiero 1994 roku, kiedy podjęto odpowiednie środki bezpieczeństwa. Pozwolono zgłosić się uczniom powyżej 16 roku życia. Wyboru zawodników miał dokonać obiektywny sędzia - Czara Ognia. Turniej odbywał się co pięć lat. Nazwa turnieju mówi o trzech zawodnikach, trzech szkołach i trzech konkurencjach.

Hogsmeade - wioska w Anglii, znana głównie z tego, że zamieszkana jest w 100% przez czarodziejów. To właśnie w tej wiosce znajduje się stacja, na której wysiadają uczniowie Hogwartu. Prócz tego znajduje się tu wiele pubów i sklepów. Są to m. in. Pub pod Trzema Miotłami, Wreszcząca Chata, Gospoda Pod Świńskim Łbem i Miodowe Królestwo. Uczniowie Hogwartu z trzecich i wyższych klas, za zgodą opiekunów bądź rodziców mogli wybrać się tam kilka razy w roku szkolnym.

Little Whinging - miasto w Wielkiej Brytanii. To właśnie w tym mieście, na ulicy Prived Drive przy numerze 4 mieszkali Dursleyowie. To właśnie tam Harry wracał każdych wakacji. W Little Whinging, na ulicy Magnolia Crescent, Harry pierwszy raz zobaczył Syriusza w postaci psa.

Azkaban - więzienie dla najgroźniejszych czarodziejów, położone gdzieś na wyspie na Morzu Północnym. Była to wysoka wieża, od każdej strony ogrodzona wodą. Całego więzienia pilnowali Dementorzy, istoty wysysające z ludzi dobre wspomnienia. Pocałunek Dementora wysysał dusze. Mieli oni wykruszyć więźniów. Azkaban był pod nadzorem Ministerstwa Magii. W trzecim tomie Syriusz Black uciekł z Azkabanu. Potem wyrywał się z niego Barty Crouch jr., a w piątym i szóstym tomie, kiedy dementorzy dołączają do Voldemorta, odbywają się tam dwie masowe ucieczki śmierciożerców.

© 2005-2015 Dyrekcja WH. Wszelkie prawa zastrzeżone.